1 / 77

Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost

Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 1 - MobilMania.cz 1
Kdybychom měli z celého dnešního výběru zvolit největší legendu, bude to jednoznačně Nokia 5110. Finové tento malý (podle tehdejších měřítek) a bytelný telefon už v roce 1998 vybavili předními výměnnými kryty, grafickým černobílým displejem, výborným ovládáním a obrovskou výdrží. A hrou Had!
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 2 - MobilMania.cz 2
Nokia 5110 byl vysněný telefon v drahých předplacených sadách. Stála v nich tenkrát kolem devíti tisíc korun, a to bylo hodně. Nokia se ale od začátku vyhýbala nejnižší cenové třídě a bývala kvůli tomu často odsuzována jako předražená značka. Foto: Soltys0, CC BY-SA 2.5
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 3 - MobilMania.cz 3
V březnu roku 1999 Nokia ukázala nový model 3210, který už nepotřeboval vystupující anténu, stačila mu integrovaná. Podporoval také druhé pásmo GSM 1800 MHz.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 4 - MobilMania.cz 4
3210 měla opět výměnné kryty, tentokrát přední i zadní, a výbornou klávesnici. Nokia pro tento telefon tradičně nastavila cenu přesahující 10 tisíc korun, postupně ale klesala.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 5 - MobilMania.cz 5
O rok později, v září 2000, Nokia pokračovala v řadě úspěšných low-endů představením modelu 3310. Lišil se hlavně vnějším vzhledem.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 6 - MobilMania.cz 6
Funkce, prostředí a ovládání se příliš nezměnily, Nokia ale přidala například vibrační vyzvánění a další hry. Telefon se zase začal prodávat za 10 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 7 - MobilMania.cz 7
V roce 2002 už začaly být běžné telefony s barevným displejem a Nokia ho jako jedna z prvních nabídla i v modelu nižší střední třídy. Nokia 3510i byla nástupkyně trochu podivného telefonu 3510 a oba dva k vybavení předchůdců přidaly datové přenosy GPRS a mobilní prainternet WAP. Varianta 3510i měla také Javu, stála jen kolem 7 tisíc.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 8 - MobilMania.cz 8
Mnohem víc legend jste vybrali z třídy vybavených „manažerských“ telefonů. Nejstarší z nich byla Nokia 2110 z roku 1994. Zažila začátky GSM telefonování v Česku a tenkrát to vůbec nebyl špatný mobil.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 9 - MobilMania.cz 9
Nokia 2110 měla přijatelné rozměry, vnitřní paměť na čísla, uměla přijímat i posílat textové zprávy. Jako vůbec první telefon značky nabídla typickou vyzváněcí melodii Nokia Tune. Prodejní cena se pohybovala mezi 15 a 20 tisíci korunami. Foto: Mustaraamattu, CC BY-SA 3.0
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 10 - MobilMania.cz 10
Model 3110 z roku 1997 se Nokii podařilo ještě zmenšit, vážil jen 190 gramů. Velkou novinkou byla změna ovládaní, poprvé se objevilo sdružené tlačítko Navi-Key a uživatelské prostředí, které Nokii později vydobylo slávu. Stále jsme ve stejné cenové kategorii 15–20 tisíc korun. Foto: Basic.Master, CC BY-SA 3.0
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 11 - MobilMania.cz 11
Nokia 6110 začala v roce 1997 úspěšnou řadu manažerských telefonů 6xxx a Finové tímto modelem pěkně zatopili konkurenci. Malý a znovu ještě lehčí (137 g) telefon měl pěkný design, v grafickém menu se poprvé objevily vyzváněcí profily a skupiny volajících. Nokia měla dokonce infraport, přes který se daly vyměňovat informace a třeba také ve dvou hrát Hada. Byla drahá, cena dosahovala na 20 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 12 - MobilMania.cz 12
Když Nokia začátkem roku 1999 poprvé ukázala model 7110, bylo to jako zjevení. Měl obrovský displej, vystřelovací kryt klávesnice, kterým se daly zvedat a ukončovat hovory, a ovládací váleček pro pohyb v menu. Telefon jako první podporoval WAP přes rychlejší (14,4 kb/s) vytáčené datové přenosy, které u nás nabízel Eurotel.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 13 - MobilMania.cz 13
Do vnitřního seznamu se vešlo – podržte se – celých tisíc telefonních čísel. Nokii ale trvalo téměř celý rok, než se 7110 dostala do prodeje, a dokázala navíc dovézt jen malé množství. Telefon začínal na 18 tisíc korunách, za dva roky cena klesla pod 10 tisíc. Na obrázku vidíte tehdejší reklamu Eurotelu s Nokií 7650.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 14 - MobilMania.cz 14
V roce 2000 Nokia uvedla manažerský model 6210. V této řadě byl první s integrovanou anténou. Nokia se držela svého grafického prostředí a stylu ovládání, funkčních novinek nebylo mnoho. Byl to ale malý, tenký, pěkný, konstrukčně i jinak kvalitní telefon pro práci.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 15 - MobilMania.cz 15
Nokia potěšila majitele staršího modelu 6110 kompatibilitou příslušenství. Novinka se začala prodávat zhruba za 15 tisíc korun – je už vidět, že ceny telefonů postupně klesaly Foto: Ra Boe, CC BY-SA 2.5
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 16 - MobilMania.cz 16
O rok později, na jaře 2001, Nokia uvedla následníka. Model 6310 měl opět trochu jiný vzhled, baterii typu Li-Pol, vůbec poprvé podporu Bluetooth a datových přenosů GPRS. A také lepší, byť stále monochromatický displej.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 17 - MobilMania.cz 17
Funkce zůstaly ve většině stejné, objevily se ale novinky jako časové profily nebo konečně český slovník T9 pro rychlé psaní zpráv. Pro spojení s počítačem Nokia nabízela PC Suite, což byl po pravdě dosti příšerný balík programů pro synchronizaci, zálohování a nastavení. Také Nokia 6310 se začala prodávat s velkým zpožděním, až koncem roku.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 18 - MobilMania.cz 18
Je tady další rok, jarní veletrh CeBIT 2002, a Nokia představila následníka 6310i. Navíc měl Javu, podporoval americké GSM sítě 1900 MHz, ale pak už oproti 6310 nabídl jen pár drobností.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 19 - MobilMania.cz 19
Rozhodně to nebyl adept na výměnu za 6310, předchozí model se ale přestal prodávat a 6310i ho nahradil. Cena se pohybovala kolem 15 tisíc korun. Byla to skutečná legenda a pro mnoho lidí nezapomenutelný telefon s obrovskou výdrží, který uměl všechno, co po mobilu požadovali.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 20 - MobilMania.cz 20
Novou platformu Series 40 Nokia představila už v roce 2002. Byly v ní běžné telefony bez operačního systému. Než si s ní ale troufla na vybavený pracovní mobil, který můžeme nazvat legendou, uplynuly dva roky. V roce 2004 to byla Nokia 6230.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 21 - MobilMania.cz 21
Drobný telefon měl malý, ale samozřejmě barevný displej, velmi dobrou klávesnici, paměťovou kartu. Byl rychlý a dobře vyladěný. Začal se prodávat za necelých 14 tisíc a za rok, po uvedení nástupce 6230i, cena spadla na osm tisíc.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 22 - MobilMania.cz 22
Takhle jsme Nokii 6230 popsali v článku rok po začátku prodeje: „Patří mezi telefony, jaké se výrobcům povedou vždy jen jednou za několik let. Nokia ale vlastně jen vyslyšela, co jí uživatelé vyčítali. Po dlouhé řadě nemastných neslaných mobilů konečně vyrobila model bez větších kompromisů.“
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 23 - MobilMania.cz 23
Nástupce Nokia 6230i z roku 2005 vypadal na pohled stejně, měl ale o pár milimetrů větší displej s výrazně jemnějším rozlišením. Obsahoval e-mailový klient, paměťová karta se po připojení k počítači ukázala jako další disk. Nokia hodně zlevnila, novinka se začala prodávat už za 11 tisíc.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 24 - MobilMania.cz 24
Jsme zase o rok dál a u dalšího vybaveného telefonu Nokia 6300. Stále to byla řada Series 40, ale tentokrát už ve variantě 3rd Edition. Telefon měl mnohem větší displej a velmi dobrou výbavu.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 25 - MobilMania.cz 25
V té době ale už začalo vadit, že 6300 nepodporuje sítě třetí generace UMTS. Grafické prostředí také ztratilo jednoduchost a rychlost předchozích modelů. Cena při zahájení prodeje spadla už na 7 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 26 - MobilMania.cz 26
Teď trochu odbočíme. Nokia už v roce 1996 představila zařízení 9000 Communicator, kombinaci telefonu a kapesního počítače s plnohodnotnou klávesnicí. Zdroj: Computer History Museum
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 27 - MobilMania.cz 27
Do legend ale vybereme až následující model Nokia 9110 z roku 1998. Nebyla to plnohodnotná náhrada notebooku, ale dal se s nimi relativně pohodlně vyřídit e-mail, poslat fax, uložit schůzku do kalendáře. S webem to bylo horší, prohlížeč v komunikátoru neuměl pracovat s tehdy velmi oblíbenými rámy. Foto: Oldmobil, CC BY-SA 3.0
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 28 - MobilMania.cz 28
Z přední strany se jednalo o telefon na úrovni Nokie 6110. Po otevření se ukázal displej 640 × 200 bodů a operační systém GEOS. Telefon s počítačem byl ale provázaný jen na úrovni kontaktů. Komunikátory byly nejdražší Nokie, 9110 se prodával zhruba za 30 tisíc korun. Foto: Oldmobil, CC BY-SA 3.0
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 29 - MobilMania.cz 29
Nokia 9210 Communicator v roce 2001 přidala barevný displej, vylepšené aplikace (například prohlížeč internetu) a nový operační systém Symbian EPOC. Komunikátor sice neměl dotykový displej, ale kdo přístroj používal, uznal, že to šlo dostatečně pohodlně i bez něj.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 30 - MobilMania.cz 30
Chybělo také GPRS, připojit se ale dalo – jen u Eurotelu – přes rychlejší vytáčené přenosy HSCSD. Časem se objevila i podpora češtiny. Cena vylétla neskutečně vysoko, na 43 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 31 - MobilMania.cz 31
Komunikátorů bylo v historii víc, zmíníme ale už jen Nokii 9300 Communicator z roku 2004. Funkčně byla téměř stejná jako druhá novinka 9500, k tomu ale krásně malinká. Na menších klávesách se psalo hůře, ale komunikátor, který se dal schovat do kapsy, u nás tenkrát v recenzi vyhrál. Nokia 9300 se prodávala za 21 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 32 - MobilMania.cz 32
Na CeBITu byl v roce 2002 ještě jeden výrazný telefon. Nokia 7650 byla revoluční hned ve dvou ohledech: Jednak to byl první smartphone, používal zbrusu nový operační systém Symbian Series 60. A také měl jako první mobil vestavěný fotoaparát.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 33 - MobilMania.cz 33
Ovládání nebylo úplně přímé: s výsuvnou klávesnicí, tuhým joystickem a spíše pomalejším prostředí se jednalo o telefon pro early adopters. Na obrázku je 7650 s Nokií 6310i, také novinkou z roku 2002.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 34 - MobilMania.cz 34
Nokia 7650 fotila strašně. Jen do rozlišení 640 × 480, snímky byly rozmazané, ale holt to byl první fotomobil, to jí už nikdo nevezme.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 35 - MobilMania.cz 35
Následníkem 7650 byla Nokia 6600, uvedená v roce 2003. Byl to velmi baculatý telefon s velkým displejem, běžnou klávesnicí a ovládacím joystickem.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 36 - MobilMania.cz 36
Symbian S60 byl v nové verzi, která podporovala například grafická témata, funkce se ale jinak příliš nezměnily. Hlavním konkurentem měl být smartphone Siemens SX1, který ale nakonec přišel s velkým zpožděním. Cena začala pod 20 tisíci korunami. Na obrázku jsou Nokie 7650 a 6600.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 37 - MobilMania.cz 37
Dalo by se říct, že Nokia E50 z roku 2006 byl první smartphone se Symbianem S60 pro normální uživatele. Před tím bylo pořád nutné výměnou za standardní operační systém něco oželet: velikost, rychlost, ovládání. E50 byl velmi malý telefon s velkým displejem a vším, co tenkrát Symbian nabízel. A hlavně byl levný, stál jen 8 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 38 - MobilMania.cz 38
Další Symbian S60, který jste hodně doporučovali mezi legendy, byla Nokia N95 z roku 2006. Byla drahá, začala se prodávat za 23 tisíc. Telefon měl ale 5Mpx fotoaparát, vestavěnou GPS, konektor jack pro připojení sluchátek (to rozhodně nebylo běžné). Tenkrát to byl vrchol mobilní techniky.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 39 - MobilMania.cz 39
Také operační systém se vyvíjel, uvnitř běžel Symbian S60 třetí edice. Nabíjet se ale muselo už každý den, stejně jako u dnešních smartphonů.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 40 - MobilMania.cz 40
O rok později se začala prodávat vylepšená Nokia N95 8GB. Měla větší displej, vestavěnou paměť 8 GB, baterii s vyšší kapacitou, vylepšený operační systém a aplikace, například mapy. A také vyšší cenu, začala na 25 tisících, ale rychle šla potom dolů.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 41 - MobilMania.cz 41
Do další části jsme vybrali několik stylových telefonů Nokie, u kterých šlo především o vzhled. Jsme v roce 1998, kdy se za 30 tisíc korun začala prodávat Nokia 8810. Byl to malinký, stříbrný a pro většinu naprosto nedostupný telefon s vysouvacím krytem klávesnice. Jako první měl integrovanou anténu.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 42 - MobilMania.cz 42
V jeho stopách šla v roce 2002 Nokia 8910. Její kryt byl vyrobený z titanu a telefon se z něj pomalu, elegantně vysunul stisknutím tlačítka. Opět za třicet tisíc.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 43 - MobilMania.cz 43
Pojďme zase trochu zpátky do roku 1999, kdy Nokia představila model 8210. V té době byl neuvěřitelně malý, lehký a barevný, překvapivě dobře vybavený. Prodával se za 20 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 44 - MobilMania.cz 44
Nokia v roce 2001 představila dvojici telefonů: model 6310 byl určen pro práci, funkčně podobná Nokia 8310 byla stylovka. Její výbava byla i tak slušná, byla to třeba první Nokia, která podporovala GPRS, uvnitř bylo FM rádio. Vzhled byl ale zvláštní. Nokia použila průhledné výměnné kryty výrazných barev, které měly daleko k dojmu luxusního telefonu za 20 tisíc.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 45 - MobilMania.cz 45
Tato stylová legenda je Nokia 7210 z roku 2002. Kromě velmi zvláštního vzhledu byl telefon zajímavý tím, že se jednalo o první model řady Series 40. Tedy o telefon s úplně novým ovládáním a grafickým prostředím na barevném displeji. Stál kolem 16 tisíc, větší úspěch měla ale designově uměřenější Nokia 6610.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 46 - MobilMania.cz 46
Mezi ty největší stylovky v historii značky jistě patřila Nokia 8800 Carbon Arte. Byla totiž vyrobena z luxusních materiálů. Kombinuje totiž prvky z titanu, uhlíkového vlákna, nerezové oceli a broušeného skla. Šlo navíc o slider s výsuvnou klávesnicí. Za kvalitu se však připlácí, takže majitele vyšel na 32 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 47 - MobilMania.cz 47
Nokia se nebála experimentů, současní výrobci by se od ní v tomto ohledu mohli učit. Model 8110 z roku 1997 ještě není typickou ukázkou tohoto přístupu, ale rozhodli jsme se ho zařadit do posledního bloku specialit kvůli jeho účinkování v prvním dílu kultovního filmu Matrix. Byl to „banán“ s výsuvným krytem klávesnice.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 48 - MobilMania.cz 48
Nokia 5510 z roku 2001 byl větší úlet. Po obou stranách displeje z 3310 byla plnohodnotná alfanumerická klávesnice. Ve skutečnosti to opravdu byla Nokia 3310 pevně vložená do jiného obalu. Na telefonu se dobře psaly textovky, uvnitř byl i přehrávač MP3 (vlastně formátu AAC, empétrojkám se Nokia vyhýbala). Ale 12 tisíc korun bylo hodně.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 49 - MobilMania.cz 49
Nokia 3650 byl v pořadí druhý telefon se Symbianem S60. Byla podobně vybavená jako předchůdce 7650, do bloku specialit se dostala kvůli své klávesnici. Nokia se ji rozhodla uspořádat do kruhu. Úvodní cena začínala na 15 tisících korunách, ale pamatujeme, že se časem dostala hodně nízko. Nokia 3650 byl potom v rámci jakési akce nejvýhodnější smartphone na trhu.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 50 - MobilMania.cz 50
Nokia ráda experimentovala s klávesnicemi. Model 6800 ze závěru roku 2002 vypadal ve složeném stavu jako takový trochu větší mobil. K tomu se ale dal rozklopit a po obou stranách displeje se ukázala alfanumerická tlačítka. Psalo se na ní dobře, konstrukčně ale telefon nebyl nejdokonalejší. Funkčně se nijak nelišil od prvních telefonů Series 40. Cena začínala na 18 tisících korunách.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 51 - MobilMania.cz 51
Nokia tento svůj nápad neopustila. O tři roky později motýlkovou konstrukci zopakovala v modelu Nokia E70. Tentokrát už to byl smartphone se Symbianem S60.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 52 - MobilMania.cz 52
V roce 2003 to Nokia zkusila zase čtvercem se zaoblenými rohy. Displej byl uprostřed, tlačítka po stranách… Výsledek se možná dobře vyjímal v kabelce, ale jinak se neujal.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 53 - MobilMania.cz 53
Nokia v roce 2003 viděla volné místo na trhu s herními handheldy, kterému dominovalo Nintendo. Přišla proto s konceptem mobilu a herního zařízení N-Gage.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 54 - MobilMania.cz 54
Smartphone řady Series 60 byl konstrukčně přizpůsobený hraní, ovládal se při tom palci obou rukou. Hry se prodávaly na paměťových kartách MMC. Reproduktor s mikrofonem ale byly na hraně, takže člověk při telefonování měl ucho jako slon. N-Gage stála deset tisíc. Foto: Evan-Amos, Public domain
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 55 - MobilMania.cz 55
Dnes už víme, že se Nokii vstup do herního světa nepodařil. V roce 2004 to ale ještě zkusila s novým modelem N-Gage QD. Byl menší, dalo se s ním telefonovat naplocho jako s běžným mobilem a pro výměnu paměťových karet s hrami se telefon nemusel vypínat. Za 7500 Kč měl člověk slušný smartphone.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 56 - MobilMania.cz 56
Jako ukázku konstrukčních experimentů ukážeme také véčko Nokia 6260 z roku 2004. Byl to smartphone se Symbianem a jeho displej se dal kromě vyklopení otočit. Člověk měl pak v ruce přístroj připomínající malou kameru. Za 15 tisíc.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 57 - MobilMania.cz 57
Nebo ještě véčko Nokia 7200 ze stejné řady. Nikdo jiný než Nokia tenkrát neměl telefon s koženými nebo textilními kryty. Byl moc příjemný na dotek. Véčkové telefony ale Nokii nikdy nešly.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 58 - MobilMania.cz 58
Také tohle byl mobilní telefon: Nokia 7280 z roku 2004. Displej se po rozsvícení objevil za zrcátkem, pro pohyb v menu sloužilo otočné kolečko. Po vysunutí se ukázal objektiv fotoaparátu. Všimněte si také textilní cedulky… prostě designový úlet, který se ale za 17 tisíc korun normálně prodával.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 59 - MobilMania.cz 59
Než se Nokii podařilo model N91 po jeho představení v roce 2005 uvést do světa, trvalo to rok. Uvnitř byl mechanický pevný disk s kapacitou 4 GB a telefon se velmi soustředil na přehrávání hudby. Viz také ovládací tlačítka přehrávače na krytu klávesnice. Nokia N91 byla ale velká, těžká a masivní a za 19 tisíc korun drahá.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 60 - MobilMania.cz 60
Hudby se ale Nokia nevzdala. Zkusila to jinak, s telefony za rozumnou cenu. Model 5310 XpressMusic z roku 2007 stál jen něco přes 7 tisíc. Data byla na paměťové kartě, což bohatě stačilo, ovládací tlačítka po stranách.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 61 - MobilMania.cz 61
V roce 2008 Nokia uvedla první dotykový smartphone se Symbianem S60 pojmenovaný Nokia 5800 XpressMusic. Měl stereoreproduktory, GPS, velkou paměťovou kartu v ceně, která začala na 9 tisících. Jenže to už bylo v době, kdy se i u nás prodával iPhone 3G i jiné smartphony a Nokia začala ztrácet jistotu.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 62 - MobilMania.cz 62
Všimněte si také, že se už blíží doba, kdy všechny telefony začínají vypadat úplně stejně. Porovnejte současné placky s kreativitou designérů, kterou jsme viděli na předchozích desítkách fotografií.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 63 - MobilMania.cz 63
Nokii E71 z roku 2008 jsme přidali jako zástupce telefon s plnohodnotnou klávesnicí pod rozměrným displejem. Máme ho ještě v šuplíku, občas se na něj podíváme a připomeneme si, jak konstrukčně kvalitní telefony Nokia uměla udělat.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 64 - MobilMania.cz 64
Softwarově to už bylo horší, mobil byl se Symbianem docela pomalý a v souboji s nastupujícími Androidy a iPhony neměl šanci. Nokia E71 stála kolem 12 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 65 - MobilMania.cz 65
Jsme na konci. V roce 2009 to ještě původní Nokia zkusila s linuxovým smartphonem N900. Nebyl to první model na této platformě, už dříve to zkoušela s tablety. Linux Maemo měl kolem sebe silnou komunitu, která vyvíjela nové aplikace, ale nestačilo to, aby se od malé skupiny geeků dostal k normálním lidem. Telefon stál kolem 15 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 66 - MobilMania.cz 66
Jestli Nokia po více než dekádě na vrcholu na trhu telefonů může něčeho litovat, jistě to byl smolný model N97. Vlajkový telefon postavený na Symbianu s fotoaparátem Carl Zeiss, který měl značce vrátit silné postavení. Měl ale řadu problémů kvůli kterým se firma nakonec musela zákazníkům omlouvat.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 67 - MobilMania.cz 67
Nokia N8 se bohužel stále zuby nehty držele již polomrtvého systému Symbian. Telefon měl ale špičkovou výbavu, jako první měl 12Mpx fotoaparát, natáčel HD video a nabízel jako jeden z mála telefonů ta trhu plnou podporu WCDMA sítí.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 68 - MobilMania.cz 68
Nokia N9 byla zoufalým pokusem značky, jak přejít ze Symbianu. Telefon měl skvělou výbavu, ovšem úplně nový vlastní systém MeeGo. Ten se zde objevil jako u prvního a také posledního telefonu.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 69 - MobilMania.cz 69
Stejný telefon však značka vydala i pod názvem Nokia Lumia 800, kde už operačním systémem byl přeci jen prosazenější Microsoft Windows Mobile 7.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 70 - MobilMania.cz 70
Úplně posledním přístrojem s operačním systémem Symbian byl fotomobil Nokia 808 PureView, který se chlubil vysokým rozlišením 41 MPx a optikou Carl Zeiss. Fotoaparátů byl přizpůsoben i celý design telefonu. Tehdy potěšil velmi působivými snímky, ovšem jeho úspěch brzdil právě zastaralý systém i přemrštěná cena přes 12 tisíc korun.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 71 - MobilMania.cz 71
Úspěch 41Mpx fotoaparátu Nokia zopakovala a ještě vylepšila v dnes již legendárním modelu Lumia 1020. Šlo o druhou generaci povedeného senzoru, který navíc dostal optickou stabilizaci. S fotosoustavou a celou optikou zde pomohl Carl Zeiss. Telefon měl také špičkovou výbavu a některými funkcemi fotoaparáty předběhl dobu.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 72 - MobilMania.cz 72
Ani odkoupení Nokie Microsoftem a využití sytému Windows Phone úpadek značky nezvládl zvrátit a značka nakonec byla donucena přejít na Android. Z toho co však měl být vymodlený telefon se však stala tragédie. Systém totiž byl výrazně upravený, omezený a postrádal služby Googlu včetně obchodu Play, který nahrazoval ten od Microsoftu.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 73 - MobilMania.cz 73
O pár let později to Nokia již ve vlastnictví jiného majitele zkusila s Androidem naplno a bez kompromisů. Výsledkem toho bylo několik telefonů s dobrým poměrem cenou/výkonu a hlavně čistým systémem Android s dlouhou podporou. Model Nokia 7 Plus byl ze všech nejpopulárnější, k čemuž mu dopomohl i bezrámečkový design, HDR displej, duální fotoaparát s optickým zoomem.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 74 - MobilMania.cz 74
Střední třída však pro značku, která dříve platila za etalon mezi telefony nebyla dostačující meta a opět se zkusila navrátit na vrchol. Tím měl být špičkově vybavený model Nokia 9 PureView rovnou s pěticí fotoaparátů Zeiss, které měly skládáním obrazu přinést lepší snímky. Vývoj fotoaparátu ale zabral značce více času, než čekala, a tak musel být odložen a na trh přišel až se zpožděním a již rok starým procesorem. Výsledek tedy skončil daleko za očekáváním a firmu prozatím odradil od dalších pokusů o špičkový smarthone.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 75 - MobilMania.cz 75
Zatímco většina značek s tlačítkovým telefony skončila a věnuje se pouze smartphonům, Nokia se naopak pokusila k těmto telefonům vrátit. Šla na to navíc chytře a vsadila na nostalgii a rebrandovala některé z legendárních modelů, které jste mohli vidět v úvodu tohoto článku. Tou první byla v Nokia 3310, která je designem inspirovaná v původním telefonu, jen s moderním pojetím, volitelnou 4G konektivitou a samozřejmě předinstalovaným hadem.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 76 - MobilMania.cz 76
Druhou připomínkou na staré dobré časy byla Nokia 8110 s výsuvným krytem na klávesnici, 4G konektivitou a prohnutým tělem. Model přišel také v atraktivním žlutém provedení, díky kterému telefon připomínal banán, čemuž se ani sama firma nebránila.
Galerie - Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost, foto 77 - MobilMania.cz 77
Nokia byla extrémně produktivní. Na tomto obrázku, který vytvořilo grafické studio Maek, jsou vidět její telefony od samého začátku do roku 2006. Nokia přitom představovala novinky ještě řadu dalších let. Většinu legend ale najdeme právě na tomto plakátu. Jdeme na to! (Nedávno jsme jinak podobným způsobem vybrali také legendární mobily Siemens)

Podívejte se na nejlepší galerie

Netušené možnosti umělé inteligence. Tato aplikace během pár sekund vytvoří špičkové umělecké dílo

Grafika | Apple App Store | Google Play | AI | Umělá inteligence | iOS | Mobilní aplikace | Smartphony | Android
Martin Chroust

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S7 FE. Odlehčená verze zaujme stylusem a displejem

5G | Android 11 | AKG | Galaxy Store | One UI | Skener obličeje | Nadstavba | Galaxy | DeX | Selfie | Kovová konstrukce | Reproduktory | microSD | USB-C | Rychlé dobíjení | IPS | Snapdragon | AnTuTu | Stylus | Wi-Fi | Google Play | YouTube | Fotoaparát | NFC | Tablety | Android | Recenze
Martin Chroust

Jak fotí Apple iPhone 13 a 13 Pro. Rozdíly jsou větší než loni, ale cílovou skupinu mají stále jasnou

Ostrost | Snímač | Noční režim | Fotočipy | Jak fotí | Fotomobily | OIS | Optický zoom | Fotoaparát | Stabilizace | Smartphony | Focení mobilem | iPhone
Martin Miksa

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

HBO | Roboti | Hlasové ovládání | Sex | YouTube | AI | Umělá inteligence | USA
Filip KůželJiří Liebreich

Recenze mobilu Google Pixel 6. Fotografický kouzelník, ale není pro každého

Android 12 | UWB | Galileo | Snapdragon | GPS | Vlajková loď | Wi-Fi | Fotoaparát | Gorilla Glass | Pixel | Android | Recenze
Jakub Michlovský

Recenze mobilu Samsung Galaxy S22 Ultra. Převlečenému Notu hraje do karet hlad po dotykovém peru

Exynos 2200 | 4nm | Odstraněná nabíječka | Always On | laserové ostření | Victus | Space Zoom | Reverzní dobíjení | UWB | AKG | AMD | 8K | Dynamic AMOLED | One UI | Průstřel v displeji | Čtyřnásobný fotoaparát | Čtečka otisků v displeji | Odemykání obličejem | Galaxy | OIS | Optický zoom | DeX | Bezdrátové nabíjení | eSIM | Kovová konstrukce | microSD | IP68 | Zvýšená odolnost | USB-C | Zakřivený displej | Stylus | Exynos | Stabilizace | Sítě 5G | NFC | Recenze
Martin Chroust

Věděli jste o tomto neviditelném tlačítku na zádech iPhonu? Stačí na něj poklepat a budou se dít věci

TikTok | Jak... | Chytrý telefon | Návody | Tipy a triky | Fotoaparát | iOS | iPhone | Android | Video
Martin Miksa

Toto jsou nejočekávanější smartphony letošního roku. Na které z nich se vyplatí pár týdnů či měsíců počkat?

Android 12L | Hasselblad | pant | UTG | Razr | Průstřel v displeji | Skládací konstrukce | Trendy | Specifikace | Galaxy | Selfie | Barcelona | Hybridy | Rendery | Skládací displej | Véčko | AMOLED | Snapdragon | Exynos | Xperia | Čína | Fotoaparát | MWC | Spekulace | Smartphony | Android
Martin Chroust

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Android 12L | Material You | Telegram | Aktualizace | Android 12 | YouTube Music | Google | Gmail | Operační systémy | Mobilní platformy | Pixel | Software | iOS | Aktualizace softwaru | Android | Software pro mobily | Recenze
Vladislav Kluska

Přišel se zpožděním a zdražil, ale stále má co nabídnout. Samsung Galaxy S21 FE v redakci

Stereo reproduktory | Android 12 | Vyšší třída | AKG | One UI | Průstřel v displeji | Trojitý fotoaparát | Galaxy | OIS | Optický zoom | 4K | IP68 | AMOLED | Snapdragon | AnTuTu | Wi-Fi | Preview | Fotoaparát | Stabilizace | Android | Video
Martin Chroust

Samsungu unikly mobilní doplňky. Podívejte se na hodinky Galaxy Watch5 a na sluchátka Buds2 Pro

Zcela bezdrátová sluchátka | Únik | Galaxy | Rendery | Chytré hodinky | Hodinky | Příslušenství
Martin Chroust

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Flip | Retro | Telefony | Véčko | Hudba v mobilu
Martin Miksa

Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost

Java | Internet | Vertu | Had | Legendy | Nintendo | Telefony | Klávesnice | Lumia | GPS | Fotoaparát | Historie | Bluetooth | Zajímavosti | Symbian | Android
Marek LutonskýMartin Miksa

Zřejmě už finální podoba iPhonu 14 Pro. Průstřel místo výřezu, tenčí rámečky a mohutnější fotoaparát

Jon Prosser | Průstřel v displeji | Únik | Face ID | Selfie | Displeje | Fotoaparát | iOS | Spekulace | iPhone
Martin ChroustJan Láska

RECENZE: Samsung Galaxy S21 Ultra – Reparát se povedl na jedničku!

SmartThings | PUBG | Exynos 2100 | Odstraněná nabíječka | Always On | Nearby Share | laserové ostření | Victus | Android 11 | Space Zoom | Reverzní dobíjení | UWB | Dynamic AMOLED | Čtyřnásobný fotoaparát | Čtečka otisků v displeji | Nadstavba | Galaxy | Optický zoom | Krycí sklo | DeX | Desktop | Bezdrátové nabíjení | eSIM | Kovová konstrukce | microSD | IP68 | USB-C | Design | Stylus | Stabilizace | Sítě 5G | Smartphony | Recenze
Martin Chroust

Velký fototest Sony Xperia Pro-I. Skvost mezi telefony, přesto jsme se neubránili zklamání

Snímač | Fotografie | Jak fotí | ToF | Fotomobily | Zeiss | Vlajková loď | Xperia | Fotoaparát | Recenze
Jan Pánek

Samsung v Česku aktualizuje Galaxy S21 na Android 12. Máme pro vás první screenshoty

Material You | Aktualizace | Android 12 | One UI | Nadstavba | Galaxy | Fotoaparát | Software | Update | Aktualizace softwaru | Android
Martin Chroust

Samsung Galaxy Watch4. Pokud hledáte hodinky s Wear OS, lepší nenajdete

Galaxy Buds2 | Galaxy Watch4 | One UI Watch | Škoda | Always On | Galaxy Store | YouTube Music | One UI | Google Pay | 5 ATM | Bezkontaktní platby | Gmail | GPS | Wi-Fi | Google Play | Spotify | Hodinky | Facebook | Bluetooth | Wear OS | NFC | Android | Video
Martin Chroust